Czym jest mobbing? Wywiad z adwokatem Rafałem Bednarczykiem

Karolina Sikorska        19 lutego 2016        Komentarze (0)

Czym jest mobbing? Czy jest on uregulowany w przepisach prawa?

Regulacje dotyczące mobbingu są uregulowane w Kodeksie Pracy. W artykule 94³ § 2 K.p. mobbing zdefiniowany jest jako działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu pracowników.

W doktrynie prawniczej i orzecznictwie sądów wymienia się szereg działań i zachowań, które możemy i kwalifikujemy jako mobbing. W jednym z orzeczeń wskazano, iż mobbing może się wyrażać w ciągłym przerywaniu wypowiedzi, reagowaniu krzykiem, ciągłym krytykowaniu i upominaniu, upokarzaniu, stosowaniu pogróżek, unikaniu rozmów, niedopuszczaniu do głosu, ośmieszaniu, ograniczeniu możliwości wyrażania własnego zdania, nieformalnym wprowadzeniem zakazu rozmów z nękanym pracownikiem, uniemożliwieniu komunikacji z innymi, a także powierzaniu prac poniżej kwalifikacji i uwłaczających, odsunięciu od odpowiedzialnych i złożonych zadań, zarzucaniu pracą, lub nie wydawaniu żadnych poleceń do wykonania lub ich odbieraniu itp. Jednak należy podkreślić, że normalne kulturalne egzekwowanie wykonania poleceń nie stanowi mobbingu, bo podległość służbowa wynika z natury stosunku pracy. Dodać przy tym wypada, że nawet niesprawiedliwa, lecz incydentalna krytyka pracownika, nie może być kwalifikowana jako mobbing (III APa 27/12 SA Wrocław).

Jakie są najbardziej powszechne przejawy mobbingu?

Tak jak powiedziałem na wstępie katalog ten jest szeroki i otwarty. Zachowania, które wyczerpują znamiona mobbingu są różnorakie w zależności od formy organizacyjno – prawnej zakładu pracy, osoby mobbera, pracownika, wobec którego stosowany jest mobbing. Niejednokrotnie możemy mówić na przemian o stosowaniu mobbingu, dyskryminacji czy molestowaniu seksualnym ofiary.

Całość wywiadu przeczytasz TUTAJ >>

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Następny wpis: