Skutki mobbingu – poczucie własnej wartości

Karolina Sikorska        14 października 2019        Komentarze (0)

O mobbingu można mówić wiele, jednak zawsze widać, kiedy ktoś był jego ofiarą. Dlaczego?

Dlatego, że osoby doświadczające mobbingu mają bardzo niskie poczucie własnej wartości. Nawet, jeśli zmienią pracę to i tak borykają się z poczuciem, że sytuacja może się powtórzyć.

Najgorsze jest to, że społeczny odbiór ofiar mobbingu nie jest satysfakcjonujący. Wielokrotnie spotykam się z tym, że ludzie bagatelizują problem przemocy w pracy. Dotyczy to zarówno współpracowników, członków rodziny, jak i szefostwa. Przecież nie powinno się robić afery o to, że ktoś raz na jakiś czas nakrzyczał. Tym bardziej o to, że ktoś nawał kogoś nieudacznikiem, czy zdyskredytował czyjąś pracę. Zresztą, ostatecznie zawsze można zmienić pracę.

Przemoc w pracy a przemoc domowa

Jak podkreśla dr Agnieszka Mościcka-Teske, psycholog z SWPS w Poznaniu, więcej wyrozumiałości mamy dla ofiar przemocy w rodzinie. Szybciej jesteśmy w stanie zaoferować swoją pomoc ofierze przemocy domowej aniżeli przemocy w pracy. Dla wielu przemoc w pracy po prostu nie istnieje.

Tymczasem przemoc zawsze jest przemocą. Mechanizm przemocy jest dokładnie taki sam, jak u ofiar przemocy psychicznej. Wiemy, że osoby, które doświadczają przemocy początkowo starają się umniejszać znaczenie sytuacji, w jakiej się znalazły. Tłumaczą sprawcę, że to jednorazowa sytuacja, że kolejnego dnia będzie na pewno lepiej.

Tymczasem przemoc w miejscu pracy wyzwala w osobie, która pada jej ofiarą, podobne uczucia, jak u osoby maltretowanej w związku. Pokrzywdzony czuje się bezwartościowy, nieutalentowany, głupi. Spada jego pewność w siebie i wiara we własne możliwości. Często nie chce odejść, bo nie wierzy, by gdziekolwiek indziej go przyjęli.

Jednym z objawów u osób poddanych przemocy jest niskie poczucie własnej wartości i obwinianie się. Ludzie, którzy doświadczyli przemocowego zachowania umniejszają wagę tego, co im się przytrafia, ponieważ myślą, że na to zasłużyli. Trudno im się skarżyć, że dzieje im się wielka krzywda, skoro uwierzyli, że to oni sami są jej winni – zauważa psycholożka.

Element subiektywny definicji

O takiej sytuacji świadczy element subiektywny w definicji mobbingu, jakim jest ocena przydatności zawodowej pracownika. To tutaj, zadając określone pytania, pracownik doświadczający mobbingu może wykazać jaki wpływ na jego funkcjonowanie mają doświadczane sytuacje. Niejednokrotnie spotykam się z tym, że mówią one że są beznadziejne, że do niczego się nie nadają, jak i nie mają nic do zaoferowania. A przecież tak nie jest.

Dlatego, jeśli zauważysz, że ktoś z Twego oczekiwania notorycznie dyskredytuje swoje działania, czy uważa, że nie nadaje się do niczego zastanów się, czy nie doświadcza on mobbingu.

Bądź dla siebie i innych dobry!

Jeśli tak jest to rób wszystko, aby ta osoba czuła się doceniona. Doceniaj ją za nawet najmniejsze czynności. Chwal za to, aby co zrobiła dobrze i nie oszukuj jej, kiedy zrobiła coś źle. Stosuj jasne i czytelne zasady obowiązujące w pracy i bądź bardzo wyrozumiały. Bądź dla niej dobry!

Demotywatory.pl


{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: