Historia Kuby

Karolina Sikorska        29 października 2019        Komentarze (0)

Opowiem Tobie historię:

Kiedy zaczynałam pracę w Stowarzyszeniu Antymobbingowym, wolontariuszem był Kuba.  Na co dzień, wówczas pracował w jednym z biur. Był wówczas studentem prawa. Podczas udzielanych porad prawnych, poprosił mnie, jako swoją szefową, aby nie dostawać spraw związanych z mobbingiem.

Uważał bowiem, że mobbing nie istnieje i wszystkie relacje w pracy można rozwiązać i załatwić na spokojnie. Nie chciał również, aby go z tym tematem łączyć, z uwagi na miejsce pracy. Wraz z nim, pracowało około 7 osób.

Nagle, ni z tego, ni z owego Kuba ciężko zachorował i konieczna była jego hospitalizacja. Ponad 3 tygodnie leżał nieprzytomny, a po opuszczeniu szpitala przez ponad miesiąc czasu przebywał na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie żaden z kolegów i koleżanek z pracy nie odezwał się do niego, nie zapytał, co się z nim dzieje. Kiedy jednak w końcu wrócił do pracy, rozpętało się „piekło” …

Żaden z kolegów, jak i koleżanek nie odzywał się do niego, żaden nie zapytał, jak się czuje, ani z jakiego powodu nie było go przez tyle czasu w pracy. Kiedy wchodził do pokoju, w którym pracował wszyscy milkli. Na jego biurko trafiało coraz więcej spraw, którymi nikt się nie zajął, a te, którymi miał się zając podczas Kuby nieobecności, nadal nie zostały wykonane. Dochodziło do tego, że całymi dniami Kuba siedział w biurze, zarobiony po pachy pracą i nikt z nim nie rozmawiał. 

Kuba zaczął się czuć izolowany.

Jak i nadmiernie obciążony pracą. 

Czas trwania. 

Taka sytuacja trwała trzy miesiące. Dowiadywał się dodatkowo na swój temat coraz ciekawszych rzeczy. Typu, że wyjechał na urlop, że nikim się nie przejmował. Usłyszał, że nie odbierał telefonów z pracy, jak i nie odpowiadał na smsy.

W końcu Kuba nie wytrzymał i wybuchł. Zapytał o co chodzi?

Nadal nikt z nim nie rozmawiał.

Aż w końcu Kuba przyszedł do mnie. Poprosił o rozmowę oraz materiały na temat mobbingu – jak ma sobie z tą sytuacją radzić?

Wspólnie udało nam się doprowadzić do rozwiązania sytuacji i wyjaśnienia wątpliwych kwestii.

Co chce Tobie przez to powiedzieć?

Że mobbing może dotknąć każdego. Nie ma znaczenia płeć, wiek, jak i inne cechy prawnie chronione. Pamiętasz, to rozróżnienie konieczne było przy dyskryminacji. 

Obecnie Kuba już nie pracuje w biurze. Odszedł, doznawszy mobbingu. Czy przez te doświadczenia jest bogatszy? Nie wiem. Zapytam Go.

Wiem jednak, że trzeba znać mechanizmy dotyczące mobbingu i wcześnie na nie reagować. Aby nigdy nie było za późno. 

Żródło: Facebook

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Kancelaria Prawa Pracy i Prawa Oświatowego dr Karolina Sikorska-Bednarczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: