Mobbing podczas pracy zdalnej

Karolina Sikorska        30 września 2021        Komentarze (1)

Czy można doświadczać mobbingu, kiedy nie widzisz swojego oprawcy w pracy?

Kiedy praktycznie pracujesz poza miejscem pracy, we własnym mieszkaniu. Masz zapewniony spokój, w każdej chwili możesz wylogować się z komputera, itp. Pozornie wydawałoby się, że nie.

A jednak, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez p. mecenas Monikę Drab, w przygotowanej przez p. Mecenas ankiecie, na pytanie, czy „istnieje mobbing podczas pracy zdalnej” 73% respondentów odpowiedziało twierdząco.

Dla mnie to rzecz logiczna i oczywista, że mobbing podczas pracy zdalnej może mieć miejsce. Ba! nawet na pewno ma, przy okazji wykorzystania metod pracy na odległość. Mobber nie ma wówczas żadnych zahamowań.

Z jednej strony może obawiać się, że zostawia dowody. Z drugiej, gdy faktycznie mamy do czynienia z mobbingiem, fakt ten mobberowi niestraszny.

Mobbing podczas pracy zdalnej

Gdzie występuje mobbing?

Mobbing nie odbywa się tylko w czterech ścianach. Może mieć miejsce na korytarzach zakładu pracy, a najczęściej w gabinecie dyrektora. Gdy doświadczamy go ze strony współpracowników najczęściej zdarza się w miejscach socjalnych bądź w pokoju pracy.

Wśród najpopularniejszych, charakterystycznych zachowań mobbera na uwagę zasługują: obmawianie, plotkowanie, nagminne przerywanie i niedopuszczanie do głosu, nieuzasadnione krytykowanie, wyśmiewanie, obrażanie i groźby, wydawanie absurdalnych, niewłaściwych, zbyt trudnych poleceń, zatajanie kluczowych informacji, szykanowanie oraz poniżanie.

Zakład pracy to nie jedyne miejsca, w których można spotkać się z mobbingiem.

Na mobbing narażony jest każdy, niezależnie od miejsca, w którym pracuje (chyba, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą).

Przeciążanie nadmiarem prac, niedawanie odpowiedzialnych zadań, nadmierne kontrolowanie, komentowanie każdego postępowania i każdej decyzji, stałe przerywanie wypowiedzi to codzienność.

Definicja mobbingu

Definicję mobbingu zawiera Kodeks pracy, o czym pisałam już kilkukrotnie.

§ 2.    Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Żaden z przepisów nie zawiera wyjaśnienia poszczególnych elementów definicji. Nie precyzuje, co oznacza uporczywie, co długotrwale.

Leymann polecił przyjmować, że mobbing, aby wypełnił swoje definicyjne przesłanki powinien trwać co najmniej sześć miesięcy i jego elementy występować co najmniej raz w tygodniu.

Mobbing online

Mobbowanie może występować twarzą w twarz, ale także online:

  • podczas telekonferencji,
  • w korespondencji e-mail.

Wyniki ankiety pokazują, że zjawisko zdalnego mobbingu nie jest jeszcze dobrze rozpoznane skoro – mimo wszystko – tak duży procent osób nie wie, czy mobbing zdalny istnieje lub sądzi, że go jednak nie ma (w sumie 26% głosów).

Ze względu na łatwość pozyskania dowodów podczas pracy zdalnej na zachowania, które można zaliczyć do mobbingu, może wystąpić większa ilość spraw o mobbing.

Niezależnie od tego, czy pracownik wykonuje swoją pracę w biurze, w terenie czy zdalnie z domu lub z jakiegokolwiek innego miejsca, ma prawo do godnego traktowania. Godnego, czyli takiego, które jest wolne od mobbingu.

Jeśli doświadczyłaś/doświadczyłeś mobbingu w czasie pracy zdalnej podziel się ze mną swoimi doświadczeniami. Zapraszam Cię do dyskusji.

Mobbing podczas pracy zdalnej

Karolina Sikorska-Bednarczyk
prawniczka

Photo by Sergey Zolkin on Unsplash

***

Pracodawca ofiarą mobbingu?

Ufff dawno mnie tutaj nie było… macierzyństwo pochłonęło mnie całkowicie. Zdaję sobie sprawę, że czas biegnie nieubłaganie i nic się więcej nie powtórzy. Dlatego korzystam z cudownych chwil z moją Córeczką 🙂 kiedyś zapewne to przeczyta 🙂

Wielokrotnie w mojej pracy spotykam się z pytaniem, albo wręcz czasem ze stwierdzeniem, że pracodawca (osoba reprezentująca pracodawcę) jest ofiarą mobbingu [Czytaj dalej…]

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Kamil 2 marca, 2022 o 17:39

Bardzo podoba mi się, że Pani przedstawia ludziom termin jakim jest mobbing. Myślę, że to temat, który powinien być często poruszany, tak, żeby ludzie byli obeznani czym jest i jak reagować!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: