Nadmierne obciążanie pracą może być mobbingiem

Karolina Sikorska        09 grudnia 2019        Komentarze (0)

Piszę, że może być celowo 🙂

Nie jest nim co do zasady. Jednak, kiedy dotyczy tylko jednego pracownika i przekracza dobrane normy za takie może być uznane.

Sąd Rejonowy w Lublinie, wydał wyrok, w którym uznał, że zarzucanie pracownika pracą, czy wysyłanie do niego maili poza godzinami pracy, jak i w czasie zwolnienia lekarskiego mogą być mobbingiem.

Powódka była jedyną osobą, której przełożony wysyłał polecenia e-mailem, przekazywał jej wiele zadań również po godzinach pracy. Kolejno powódkę rozliczał na cyklicznych spotkaniach z kierownikiem, a także w czasie indywidualnych rozmów. Otrzymywała ona największą ilość zadań, a inne osoby nie były szczegółowo rozliczane.

Nadmiar obowiązków i presja czasu były źródłem dużego stresu u powódki w pracy i po godzinach pracy. Bała się odbierać telefony, czy otwierać komputer. Sytuacja ta doprowadziła do powstania u niej dolegliwości kardiologicznych oraz zaburzeń psychologicznych.

Postępowanie sądowe

Powódka wystąpiła do Sądu. Sąd Rejowy uznał, że doszło do mobbingu. Zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy pozwolił uznać, że działania pracodawcy polegały na uporczywym, stanowczym i długotrwałym (ponad rok) nękaniu powódki. Działania te i zachowania wywołały u powódki zaniżoną ocenę przydatności zawodowej i spowodowało jej poniżenie jako pracownika tego zakładu pracy.

Sąd ocenił ponadto rozmiar krzywdy, której doznała powódka. Ustalił jako bardzo duży, a stopień wywołanych cierpień psychicznych i fizycznych oraz ich intensywność – jako bardzo dotkliwe.

Pracodawca zaskarżył tenże wyrok apelacją.

Sąd Okręgowy wyrokiem z 20 czerwca 2018 r. oddalił apelację pozwanego. Uzasadniając swój wyrok podzielił ustalenia faktyczne sądu I instancji.

Dodatkowo podkreślił, że zadośćuczynienie przyznawane w sprawach o mobbing powinno być wysokie. Na tyle, aby z jednej strony stanowiło rekompensatę pieniężną za doznaną krzywdę. Z drugiej zaś – zniechęcało pracodawców do stosowania praktyk mobbingowych bądź tolerowania tego zjawiska w zakładzie pracy.

Nadmiar obowiązków mobbingiem

Więc kiedy nadmiar obowiązków będzie mobbingiem?

Wtedy, gdy obowiązki te – w nadmiarze – będą przydzielane tylko jednej osobie. Ponadto, gdy będą naruszać prawa pracownika (np. prawo do odpoczynku).

Dodatkowo, gdy będą narzędziem do szykanowania pracownika, np przy ocenach pracowniczych.

Pamiętaj jednak, że każdej sprawie należy przyjrzeć się indywidualnie!

Źródło: profil FB – Sylwia Chodorowska-Kozień

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: