Odszkodowanie za mobbing – przy rozwiązaniu umowy

Karolina Sikorska        18 listopada 2019        Komentarze (0)

Jak już wiesz, doszło do zmiany przepisów prawa w zakresie odszkodowania w związku z mobbingiem. Nie ma już obowiązku rozwiązania stosunku pracy, jednak nadal może to zaistnieć.

O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz z tego powodu odejść?

Po pierwsze, musisz wskazać mobbing jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Kolejno, musisz zdecydować, jak zamierzasz odejść, znaczy w jakim trybie? Otóż, przepisy Kodeksu pracy nie precyzują, w jakim trybie musisz rozwiązać stosunek pracy. Czyli możesz to zrobić w każdy ze sposobów określonych w Kodeksie pracy – poza porozumieniem stron 🙂

W przypadku wybrania rozwiązania w trybie natychmiastowym – z winy pracodawcy można tego dokonać jedynie przez miesiąc od zaistnienia przyczyny. W odniesieniu do mobbingu – uwaga – jest to miesiąc od ostatniego zdarzenia, wypełniającego znamiona mobbingu.

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę musi być przedłożone w formie pisemnej, no i oczywiście zawierać podpis pracownika.

Jaka wysokość odszkodowania?

Zgodnie z prawem, jeśli w skutek mobbingu rozwiązałeś umowę o pracę, to masz prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. A jaka jest górna granica takiego odszkodowania za mobbing? Dowiesz się tego z kolejnego artykułu w moim blogu.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Kancelaria Prawa Pracy i Prawa Oświatowego dr Karolina Sikorska-Bednarczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: