Społeczne konsekwencje mobbingu

Karolina Sikorska        02 listopada 2019        Komentarze (0)

Najczęściej, kiedy mówimy o mobbingu, widoczne są skutki u osoby go doświadczającej. Jednakże prócz cierpienia ofiary mobbingu, cierpieć może również organizacja.

Mobber chroni zakład pracy, aby informacje z wewnątrz nie wyszły poza ramy zakładu. Albowiem, gdy tylko informacje o występowaniu tego zjawiska w firmie dotrą na zewnątrz, przedsiębiorstwo stopniowo zacznie tracić dobrą reputację. Może dojść do poważnego naruszenia jej wizerunku.

Skutkiem złej opinii na rynku mogą być problemy z pozyskaniem nowej kadry w przyszłości. Dobrzy pracownicy nie będą rozpatrywać ofert pracy w tej organizacji. Z kolei pozyskanie niedoświadczonych pracowników wiąże się z dodatkowymi kosztami szkoleń i zmniejszoną efektywnością ich pracy na początku. Warto wspomnieć o portalu “Go work”, który gromadzi dane o nierzetelnych pracodawcach. W tym takich, u których dochodzi do występowania mobbingu w pracy.

Przykładowo pisali o urzędniczce Ministerstwa Zdrowia, która będąc nękaną w pracy, wytoczyła powództwo o zadośćuczynienie. Godne podziwu jest wygranie tej sprawy.

Jednym z głównych skutków mobbingu w organizacji jest korzystanie ze zwolnień lekarskich przez mobbowanych pracowników. Zmniejszają one wydajność pracy i powodują nierównomierne jej rozłożenie pomiędzy pracowników. Powoduje to frustracje i niezadowolenie całej załogi.

Indywidualne konsekwencje mobbingu

Zjawisko mobbingu ma odzwierciedlenie w braku motywacji pracownika, mniejszej efektywności wykonywanej pracy, ja i w zwolnieniach lekarskich. Dochodzi do podejmowania decyzji o zmianie pracy czy nawet myślami samobójczymi.

Początkowo objawy mogą ograniczać się do złego samopoczucia, zmęczenia, problemów z zasypianiem i koncentracją.

Aby uśmierzyć objawy ludzie sięgają po alkohol, środki uspokajające czy nasenne. Występują również niekontrolowane emocje. Daje się zauważyć agresję w stosunku do współpracowników, która może być wołaniem o pomoc. Wtedy, gdy nikt nie reaguje na krzywdę ofiary.

Najbardziej uciążliwymi skutkami mobbingu jest obniżona samoocena i poczucie wartości w kontekście zawodowym. Osobie o słabszej kondycji psychicznej, czy mało odpornej na stres i podatnej na wpływy z otoczenia, może być bardzo trudno będzie odbudować pozytywny obraz siebie.

Najlepszą formą pomocy osobie doświadczającej mobbingu są spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą. Będą miały na celu przepracowanie przykrych zdarzeń, odbudowanie własnej wartości i wypracowanie mechanizmów obronnych na przyszłość.

W naszej Kancelarii oferujemy pomoc psychotraumatologa, aby poradzić sobie z Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD). Jak również coacha, który pomaga na przyszłość uniknąć doświadczeń związanych z mobbingiem.

Zapraszamy!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: