Społeczne konsekwencje mobbingu

Karolina Sikorska        02 listopada 2019        Komentarze (0)

Najczęściej, kiedy mówimy o mobbingu, widoczne są skutki u osoby go doświadczającej. Jednakże prócz cierpienia ofiary mobbingu, cierpieć może również organizacja.

Mobber chroni zakład pracy, aby informacje z wewnątrz nie wyszły poza ramy zakładu. Albowiem, gdy tylko informacje o występowaniu tego zjawiska w firmie dotrą na zewnątrz, przedsiębiorstwo stopniowo zacznie tracić dobrą reputację. Może dojść do poważnego naruszenia jej wizerunku.

Skutkiem złej opinii na rynku mogą być problemy z pozyskaniem nowej kadry w przyszłości. Dobrzy pracownicy nie będą rozpatrywać ofert pracy w tej organizacji. Z kolei pozyskanie niedoświadczonych pracowników wiąże się z dodatkowymi kosztami szkoleń i zmniejszoną efektywnością ich pracy na początku. Warto wspomnieć o portalu „Go work”, który gromadzi dane o nierzetelnych pracodawcach. W tym takich, u których dochodzi do występowania mobbingu w pracy.

Przykładowo pisali o urzędniczce Ministerstwa Zdrowia, która będąc nękaną w pracy, wytoczyła powództwo o zadośćuczynienie. Godne podziwu jest wygranie tej sprawy.

Jednym z głównych skutków mobbingu w organizacji jest korzystanie ze zwolnień lekarskich przez mobbowanych pracowników. Zmniejszają one wydajność pracy i powodują nierównomierne jej rozłożenie pomiędzy pracowników. Powoduje to frustracje i niezadowolenie całej załogi.

Indywidualne konsekwencje mobbingu

Zjawisko mobbingu ma odzwierciedlenie w braku motywacji pracownika, mniejszej efektywności wykonywanej pracy, ja i w zwolnieniach lekarskich. Dochodzi do podejmowania decyzji o zmianie pracy czy nawet myślami samobójczymi.

Początkowo objawy mogą ograniczać się do złego samopoczucia, zmęczenia, problemów z zasypianiem i koncentracją.

Aby uśmierzyć objawy ludzie sięgają po alkohol, środki uspokajające czy nasenne. Występują również niekontrolowane emocje. Daje się zauważyć agresję w stosunku do współpracowników, która może być wołaniem o pomoc. Wtedy, gdy nikt nie reaguje na krzywdę ofiary.

Najbardziej uciążliwymi skutkami mobbingu jest obniżona samoocena i poczucie wartości w kontekście zawodowym. Osobie o słabszej kondycji psychicznej, czy mało odpornej na stres i podatnej na wpływy z otoczenia, może być bardzo trudno będzie odbudować pozytywny obraz siebie.

Najlepszą formą pomocy osobie doświadczającej mobbingu są spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą. Będą miały na celu przepracowanie przykrych zdarzeń, odbudowanie własnej wartości i wypracowanie mechanizmów obronnych na przyszłość.

W naszej Kancelarii oferujemy pomoc psychotraumatologa, aby poradzić sobie z Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD). Jak również coacha, który pomaga na przyszłość uniknąć doświadczeń związanych z mobbingiem.

Zapraszamy!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Kancelaria Prawa Pracy i Prawa Oświatowego dr Karolina Sikorska-Bednarczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: