Z mobbingiem można wygrać :)

Karolina Sikorska        09 października 2017        Komentarze (0)

Tak, to prawda! 🙂 

Nawet otrzymałam taką wiadomość na blogu kartanauczycielablog.pl : ” Temat mobbingu dotyczy mnie osobiście. Na szczęście sprawę mam już za sobą. Było naprawdę ciężko, ale zbierałam dowody, a z całą resztą pomogła mi jedna kancelaria adwokacka. Sprawa zakończona dla mnie pozytywnie”.
W swojej codziennej pracy, korzystając z niemałego już doświadczenia obalam mity: “że z mobbingiem nie da się wygrać, że trudno jest mobbing udowodnić, że sądy nie wiedzą jak orzekać w sprawach mobbingowych, etc”.

Mobbing jest specyficznym zjawiskiem, który ma swoje konkretne cechy i tylko wówczas, kiedy są one spełnione, dane działania i zachowania sprawcy można nazwać mobbingiem. Nie są nim działania okołomobbingowe, zachowania o charakterze mobbingu, itp.

Jak wiesz, jestem w trakcie doktoryzowania się z tematyki mobbingu i w związku z tym mam dostęp do wyroków Sądów z całej Polski. Na ponad 400 spraw, jakie wpłynęły do Sądów w 2016 roku, jedynie (albo w aż) 120 sprawach Sądy wydały wyrok korzystny dla osób pokrzywdzonych. W pozostałych powództwa oddalił.

Uznasz zapewne, że to mało, że to źle….

Jednak jak zapoznałam się z uzasadnieniami wyroków, uznałam, że Sądy wydały słuszne wyroki. Dlaczego?

Albowiem nie w każdej sprawie, mimo sformułowanego powództwa o roszczenia związane z mobbingiem, faktycznie ten mobbing występował.

Działania i zachowania sprawcy, aby być mobbingiem, muszą spełniać wszystkie przesłanki definicji z art. 94 [3] § 2 K.p. i wszystkie te składniki muszą wystąpić łącznie. To znaczy, że działania i zachowania mobbera muszą być zarówno długotrwałe i systematyczne (odbywać się co jakiś powtarzający się czas). Ponadto muszą zmierzać do wyeliminowania pracownika z zespołu, a nie do tego, aby zwiększyć jego efektywność, czy go ukarać. Te systuacje muszą być ośmieszające pracownika, polegać na uporczywym nękaniu lub zastraszaniu go. Skutkiem tych działań ma być wywołanie obniżonej przydatności zawodowej pracownika, poniżenie go bądź ośmieszenie i doprowadzenie do izolacji.

Zgadzam się, że to trudne. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy obok mobbingu w Kodeksie pracy występują inne niepożądane zjawiska, takie jak: dyskryminacja, molestowanie, naruszanie zasad współżycia społecznego, naruszanie przepisów bhp., czy naruszenie dóbr osobistych pracownika.

Dlatego zalecam, zanim uznasz, że jesteś ofiarą mobbingu, sprawdź czy faktycznie masz do czynienia z mobbingiem. Lepiej przecież poznać swego przeciwnika 🙂

Można wygrać z każdym niepożądanym działaniem bądź zachowaniem sprawcy. Dlatego zalecam, nawet jak w wiadomości, o której napisałam – skorzystaj z pomocy kogoś, kto temat zna.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 502 878 305e-mail: kancelariabatna@wp.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KANCELARIA ADWOKATA I RADCY PRAWNEGO Rafała Bednarczyka z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariabatna@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: